LESNÁ PEDAGOGIKA

SPOZNÁVANIE ŽIVOTA V LESE





Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odporúča školám zapojiť sa do aktivít a projektov lesnej pedagogiky

S podporou:



 

 

NLC-logo.jpg       logo Lesy SR.png

 

 vlm.jpg

 

vlajka-eu.jpg  vlajka-sk.jpg

Spolufinancované ES

Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka
Európa investujúca do vidieckých oblastí

Šk. rok 2012/2013

Národné lesnícke centrum vo Zvolene pripravilo II. ročník celoslovenskej kampane pod názvom „Krok za krokom smerom k lesu“.

Cieľom tejto kampane je podporiť výchovu mladej generácie zameranú na environmentálne správny prístup k lesu a životnému prostrediu. Projekt sa cez tri hlavné témy – Voda, odpady, ovzdušie a les, zaoberá globálnymi problémami Zeme a naším prístupom k prírodným zdrojom.

piktogrmas.jpg

Do II. ročníka projektu za zapojilo 21 základných škôl a celkovo 392 žiakov. Žiacke tímy budú počas 6 mesiacov plniť pripravené úlohy, odpovedať na otázky v lesných zápisníkoch a spolu s lesným pedagógom spoznávať okolité lesy. Ich spoločné úsilie vyvrcholí činom prospešným pre nás všetkých. Kompletný zoznam zapojených škôl spolu s menami žiackych tímov si môžete pozrieť aj v tabuľke: Aktéri projektu.

Vyhodnotenie projektu sa uskutoční v júni 2013.

Všetkým žiakom želáme, aby sa svojim úsilím a snažením postupne „krok za krokom priblížili smerom k lesu“.

 Plagát projektu na stiahnutie

 

Kampaň sa uskutočňuje v spolupráci týchto organizácií: Lesy SR, š.p., Slovwood a.s., a Mestské lesy Košice a.s. Koordinátorom projektu je Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania.

loga_projektu.jpg

 

Správy o činnosti žiackych tímov:

„Dňa 28.11.2012 prebehlo naše prvé kontaktné stretnutie, kde sme si vôbec ozrejmili projekt a overil som si, či to nie je len iniciatíva pani učiteľky, ale chcú sa zapojiť naozaj aj žiaci. Po kladnej odpovedi dostali prvú „domácu úlohu“, zabezpečiť po dva kusy odpadov, ktoré treba dať do poradia, v akom sa v prírode rozkladajú. Následne sme sa 12.12.2012 o 12:12 hod. stretli, zoznámili sme sa po jednotlivcoch, podrobnejšie predstavili projekt, na tipovali v pripravenej tabuľke poradie rozkladu odpadkov a následne sme tieto išli do školskej záhrady zakopať tak, aby bola jedna sada pod zemou celkom a druhá čiastočne. Na konci projektu ich vykopeme a reálne zhodnotíme stav rozkladu a určíme skutočné poradie, porovnáme s tipmi a vyhodnotíme“. Lesný pedagóg Igor Viszlai, OZ Revúca

 1.jpg  2.jpg
   

 3.jpg
 

„Žiakom som sa predstavil a oboznámil ich s projektom Krok za krokom smerom k lesu. V priebehu oboznamovania sme besedovali o lese , lesníkoch , význame takýchto projektov. Názory žiakov boli rozličné od geniálnych, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani v NR SR, až po názory možno až veľmi odborné na ich vek. Potešili všetky . Čo ma však potešilo ešte viac , že v triede nebolo ticho. Občas síce musela zasiahnuť triedna učiteľka, predsa len v škole sú aj iné triedy a navyše má slabší hlas ako ja. V priebehu debaty sme prebrali aj prvú tému o vode a za domácu úlohu dostali vypracovať odpovede na dané otázky. Prebrali sme čo chcem v rámci projektu s nimi robiť odovzdal im vianočný stromček od lesníkov, zaželal veselé sviatky a zazvonil zvonec. Spätná väzba bola od rodičov. V dedine, kde každý pozná každého to ani inak nejde ,ak hovorili pravdu, tak sa to deckám páčilo a údajne nielen preto, že sa nemuseli učiť. No veď čas ukáže ...“. Lesný pedagóg Martin Varga, OZ Smolenice

„My na Sliači sa voláme Sliačski bačovia. Prvé stretnutie sa uskutočnilo bez predchádzajúcej prípravy. Uskutočnilo sa spontánne. Pani učiteľka biológie vedela o plánovanom projekte lesnej pedagogiky Krok za krokom smerom k lesu. Hneď mi zorganizovala skupinku žiakov. Najlepšie na tom bolo, že som plával vo vodách, ktoré mám rád a nepotreboval som sa špeciálne na prvé - zoznamovacie stretnutie pripravovať. Nakoľko som mal vedomosť o projekte z predchádzajúceho roku. Všetko zapadlo do seba ako kolieska stroja. Výsledok bol dobrý. Žiakov som motivoval na ďalšie stretnutia. Učiteľov potešil a prekvapil zároveň ako šikovne sme to zvládli. Verím, že nám spolu so skupinou žiakov bude dobre, niečo spolu zažijeme a navyše si aj niečo pozitívne smerom k lesu v sebe odnesieme. Dobrý pocit z dobrej veci“. Lesný pedagóg Adrián Kliment

„Lesní pedagógovia z LS Smolník, OZ Košice - Ing. Dušan Džurňák, Ing. Mária Oberhauserová a Jaroslav Kovalčík v rámci projektu Krok za krokom smerom k lesu začali so svojím tímom MEDVEDÍCI pod vedením Mgr. Pavlíkovej s prvou témou : VODA A LES na svojom stretnutí dňa 13.2.2013. Tím MEDVEDÍKOV má 14 žiakov 5.A triedy. Emília, Janko, Jadranka, Broňa, Ferko, Peter, Laura, Dajana, Nora, Rozka, Miška, Lívia, Ondrej a Mário spoločne s pani učiteľkou a lesnými pedagógmi si vypočuli zaujímavú prednášku na tému VODA A LES, ktorú pútavo predniesol ujo Dušan. Dozvedeli sa v nej veci, ktoré vedeli, ale aj také, ktoré boli pre nich nové. Potom si spoločne urobili čističku odpadových vôd a snažili sa čo najlepšie vyčistiť rôznym spôsobom znečistenú vodu, skúšali identifikovať so zatvorenými očami rôzne druhy vôd, popísali si kolobeh vody v prírode, vyskúšali prešmyčky na tému voda. Nakoniec zhodnotili spoločne vplyvy lesa na vodu a prešli úlohy z lesného zápisníka. Lesu zdar!“. Lesný pedagóg Mária Oberhauserov, OZ Košice

 a.jpg  b.jpg
   

 

„Ako tím sme  si dali meno „Častofské žubrienky“. Stretli sme sa 15.3. venovali sme sa téme Vzduch a les. Rozprávali sme sa o skleníkovom efekte a kyslých dažďoch k čomu sme si pustili aj prezentácie. Deti z rozdaných kartičiek určovali z čoho sa skladá vzduch. Zahrali sme sa Simulačnú hru – Chemgate, a pokúsili sa po tom čo som im rozdal kartičky s názvami obnoviteľných a neobnoviteľných energií tieto rôznym spôsobom predstaviť svojim spolužiakom tak, aby oni určili aký druh energie predstavujú“.

Lesný pedagóg  Michal Slávik, OZ Smolenice.

IMGA0739.jpg

 

„V rámci projektu Krok za krokom smerom k lesu sa Zálesáci z prímy GMK v Revúcej spolu s lesníkmi Lesov Slovenskej republiky, š.p. OZ Revúca rozhodli ísť vlastným dobrým príkladom pre verejnosť. Najprv sa naučili správne separovať odpad, rôznymi pokusmi získavali predstavu o znečistení, potom formou ankety zisťovali stav vo svojom okolí - či a ako ľudia separujú odpad. Pýtali sa obyvateľov vo svojich obciach, pýtali sa žiakov a učiteľov vo svojej škole ako aj ľudí v úradoch. Deti zároveň pozorovali a fotili svoje okolie, výsledkom čoho sú smutné fotografie -obrazy správania nás ľudí. Všetky tieto skúsenosti, poznania zhrnuli do výstavy, ktorú nám dovolila v centre Revúcej v obchode s knihami vystaviť jeho majiteľka vo svojom výklade. Výstava je krajinka vyrobená len zo separovaného odpadu (strom z PET fliaš a novinového papiera, dúha z vrchnákov PET fliaš, kvietky, chrobáčiky, vtáčiky....) obsahuje rôzne odkazy na oblakoch, otvára verejnosti oči, podáva informácie, o ktorých možno ostatní ani netušili. Je to tiež ukážka rôznych výrobkov zo separovaného odpadu, ktoré dobre poslúžia v domácnosti, ale ju vyzdobia. Výstave predchádzalo veľa času na prípravu a realizáciu, ale už teraz má veľký ohlas, ľudia sa pristavujú a sú zvedaví, kto to, čo to....Snaha detí a lesníkov mala svoj zmysel, hlavne deti pochopili, že aj oni, hoci veľmi mladí, môžu nastaviť zrkadlo spoločnosti a ovplyvniť aj veľké veci – svojim dobrým príkladom“.

Lesný pedagóg  Alena Ďurkovičová, OZ Revúca.

P5200151.jpg P5021415.jpg
   

 

„Na toto stretnutie sme sa veľmi tešili. Lesníci nás previezli na svojich autách na LS Podsúľová, kde nás už čakali lesní pedagógovia. Po prehliadke kancelárie LS, LKT a techniky sme si boli v snehovej jame prevziať sadenice jedličky, ktoré sme vysadili na kalamitnú plochu priamo do porastu. Oboznámili sme sa na čo slúžia lesníkom feromónové lapače a na vlastné oči sme videli aké sú lykožrúty maličké chrobáčiky, ale o to nebezpečnejšie pre les. Pod vedením lesnej pedagogičky sme sa zahrali lesné hry – Predátor, Vodomerka, jašteričky a orol, vtáky a mláďatá a mnohé iné. Tento deň bol vyvrcholením nášho snaženia v projekte Krok za krokom smerom k lesu“.

Lesný pedagóg  Jana Lehocká, OZ Rožňava.

 

 

Kontaktné osoby:

Ing. Dana Loyová, Mgr. Dagmar Sélešová

Národné lesnícke centrum

Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania

Sokolská 2

960 52 Zvolen

Tel.: 045/ 5202 203, 391

E-mail: loyova@nlcsk.org   selesova@nlcsk.org

 

Diviačiky z Ťahanoviec Lesní piataci sa zoznamujú s lesným pedagógom Medvedíci a kolobeh vody Medvedíci a kolobeh vody
Pokus s rozkladom odpadkov začína tvrdou prácou Srnčatá Zvedave jašteričky Žiaci ZŠ Komenského Revúca
Ako vedeckí pracovníci Lesní pátrači pri pátraní Lesní pátrači sadia
Zálesáci na zimnej vychádzke

Prihlásenie
pre lesných pedagógov

SEKCIA PRE DETI

Objavujte, hrajte sa,
spoznávajte.

Videogalria

 


Dátum poslednej aktualizácie:
12.09.2016


Počet návštevníkov: 2447570