UČENIE HROU sekcia pre deti

UČENIE HROU sekcia pre deti





Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odporúča školám zapojiť sa do aktivít a projektov lesnej pedagogiky

S podporou:



 

 

NLC-logo.jpg       logo Lesy SR.png

 

 vlm.jpg

 

vlajka-eu.jpg  vlajka-sk.jpg

Spolufinancované ES

Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka
Európa investujúca do vidieckých oblastí

Lesné rekordy


Pozri si fotogalériu

Viete, že...?

  • Jeden hektár priemerného lesa v miernom pásme vyprodukuje za 1 rok približne 8 ton dreva, 3 tony lístia, 1 tonu plodov, 1 tonu koreňov, čo tvorí čistú primárnu produkciu 13 ton živej hmoty na hektár.

 

  • Ročná spotreba dospelého človeka je cca 330 kg kyslíka. Buk 100 rokov starý s listovou plochou 1600 m2 produkuje za hodinu 17 kg kyslíka, čím zabezpečuje ročnú spotrebu 10 ľudí.

 

  • Jeden hektár smrekového lesa produkuje v lete až 30 kg prchavých látok, ktoré stačia na očistenie vzduchu celého mesta.

 

  • V roku 1986 bol objavený pravdepodobne najstarší strom na Slovensku, ktorým je jedinečný exemplár borovice limbovej, s obvodom kmeňa v prsnej výške viac ako 400 cm, výškou 18 m a vekom 1000 - 1200 rokov.

 

  • Za najdlhšie žijúce stromy sa považujú borovice ostité rastúce v Bielych vrchoch na východe Kalifornie USA. V nadmorskej výške okolo 3000 m to bol objavený strom s odhadom veku 4 844 rokov a viacero stromov starších ako 4 000 rokov.

 

  • Vek stromu sa dá zistiť tak, že sa navŕta sonda až do stredu jeho kmeňa a vytiahne sa úzky stĺpec dreva s letokruhmi. Náuka, ktorá sa zoberá určovaním veku stromov sa nazýva dendrochronológia.

 

  • Naši predkovia sa domnievali, že smrek je posvätní strom, korunu ktorého obývali lesní duchovia. Okolo smrekov usporadúvali tajomné obrady, ktorých cieľom bolo nakloniť si duchov. Vtedy na smrek vešali horiace sviečky a rôzne ozdoby. Smrek bol pre nich symbolom života a večnej mladosti. Mimochodom smrek obyčajný je v Európe najrozšírenejším druhom.

 

  • Svojrázny vzhľad a vôňa borovíc, ich schopnosť roniť kvapky živice podobné slzám dali podnet k mnohým legendám. Borovica bola považovaná za strom prinášajúci šťastie a zbavujúci nešťastia. Zároveň je pre svoju silu znovuzrodenia a pre falický tvar šišiek považovaná za  symbol plodnosti.

 

  • Vzácnou nahosemennou drevinou je tis obyčajný, reliktný a dvojdomý druh. Zaujímavosťou je možnosť otráviť sa ním – celý strom vrátane semien obsahuje jedovatú zmes alkaloidov (taxínu, taxinínu), iba červený miešok je jedlý.

 

  • Dub je stromom, ktorý bol v dejinách ľudstva najviac uctievaným stromom. Považoval sa za symbol sily, mohutnosti, dlhovekosti a kráľa lesa. Slovania zasvätili dub hlavnému pohanskému bohu – Perúnovi, bohovi hromu a blesku. Archeológovia dokonca zistili, že zo žaluďov duba sa piekol chlieb a robila náhrada kávy.

 

Lesná pedagogika

SEKCIA PRE LESNÝCH PEDAGÓGOV


Dátum poslednej aktualizácie:
12.09.2016


Počet návštevníkov: 2447733